Radonie
Radonie - wieś dawniej położona w powiecie błońskim guberni warszawskiej. Obecnie w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki.
W XIX wieku folwark Radonie należał do rodziny Folkierskich. Sam Piotr Folkierski wynalazł pierwszą w Polsce młockarnię o napędzie lokomobilowym, którą zastosował w swoim gospodarstwie już w połowie lat 1850-tych.
Wzmianki o browarze pojawiają się w końcu lat 1870-tych, choć na pewno istniał znacznie wcześniej. Słownik geograficzny podaje „… posiada browar z produkcją roczną na 28 000 rs (1878) zajmujący 6 robotników, wiatrak, młyn …”. W tym okresie produkował około 12 000 wiader. W latach 1880-tych w majątku Piotra Folkierskiego dzierżawcą był niejaki Czyżewicz. Produkcja wzrosła do 17 000 wiader, a obroty wynosiły ok. 20 000 rubli. Browar posiadał również spory zbyt w Warszawie. W firmie E. Kostrzewskiego przy ul. Miodowej 3 mieścił się główny i wyłączny skład piwa radońskiego. Po śmierci Piotra Folkierskiego zmieniał kilkakrotnie właścicieli a co za tym idzie i dzierżawców. Występowały również przerwy w produkcji. Kolejnym właścicielem już w 1889 był A. Pawłowicz, dzierżawcą browaru był Sikorski. Pod koniec XIX wieku produkował 28 000 wiader piwa.
Na początku XX wieku właścicielem browaru zostaje Józef Włodarczyk, a następnie Józef Kiełczewski i jego syn (?) Kazimierz. Dzierżawcą był Ruchla Silberfaden. W tym okresie produkcja nie przekraczała już 10 000 wiader piwa bawarskiego, podobnie roczne obroty wahały się od 2 000 do 10 000 rubli. Zatrudniał 3 robotników.
Po pierwszej wojnie światowej browar już prawdopodobnie nie ruszył.