ul. Krochmalna 59 (po 1933r - ul. Grzybowska 58), Haberbusch

Porter Warszawski - piwowarski skarb z Browarów Warszawskich "Królewskie" S.A.

Piwo "Królewskie Porter" zwane także Porterem Warszawskim jest jednym w kilku, nie produkowanych już piw, o których pamięć jest nadal żywa wśród miłośników piwa. Jest to piwo, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się na reklamach prasowych już w 1847 roku. Od tamtego czasu tworzy się historia tego słynnego piwa.

Po zniszczeniach browaru podczas II Wojny Światowej i jego odbudowie w latach 50tych, produkcję Porteru Warszawskiego przywrócono dopiero w roku 1960 i kontynuowana ją do końca działalności Browarów Warszawskich. Jego produkcja nigdy nie stanowiła jednak dużego udziału całościowej produkcji zakładu. Przykładowo w roku 1980 produkcja Porteru Warszawskiego stanowiła zaledwie 0,6% produkcji całego browaru, czyli ok. 177 000 litrów.

Mimo to, można śmiało powiedzieć, że był to najbardziej prestiżowy oraz najczęściej nagradzany produkt Browarów Warszawskich. W od początki lat 90tych zdobył on m.in. następujące nagrody:
- I miejsce w V Festiwalu Piw Polskich w Łodzi w 1992 roku
- II miejsce podczas konkursu piwa "Chmielaki 93" w Krasnymstawie w 1993 roku
- II miejsce w VII Festiwalu Piw Polskich w Łodzi w 1994 roku
- III miejsce w X Festiwalu Piw Polskich w Łodzi w 1997 roku
- I miejsce na Targach Spożywczych Polagra w Poznaniu w 1997 roku
- III miejsce w XI Festiwalu Piw Polskich w Łodzi w 1998 roku
- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Piwa "Piwochmiel 98" w 1998 roku
- II miejsce w XII Festiwalu Piw Polskich w Łodzi w 1999 roku
- III miejsce w Otwartym Konkursie Piw "Żywiec 99" w Żywcu w 1999 roku

Ostatnia warka Porteru Warszawskiego została uwarzona w 2003 roku, przed ostatecznym zamknięciem browaru na ul. Grzybowskiej 58 w Warszawie, które nastąpiło w połowie 2004 roku. Ostatnia warka leżakowała ok. 6-7 miesięcy i miała datę ważności 21 listopada 2004 roku. W roku 2014 mija zatem równo 10 lat od zamknięcia browaru oraz 11 lat od ostatniej produkcji Porteru Warszawskiego. Piwa, które szczyciło się ponad 157 letnią tradycją i nawet na etykietach określane było jako "legendarny, klasyczny porter".

Po zamknięciu Browarów Warszawskich produkcja tego piwa, nie została przeniesiona do innych zakładów Grupy Żywiec. Jednak jeszcze przed ich zamknięciem, w roku 2003 została uwarzona jedna warka Porteru Warszawskiego w browarze Van Pur w Rakszawie należącym wówczas do tej samej grupy kapitałowej - Brau Union. Jednakże po tej jednorazowej próbie produkcja została przeniesione z powrotem na ul. Grzybowską do Warszawy. Przy ostatnich warkach proces technologiczny nie był jednak zachowany tak jak w latach poprzednich. Piwo fermentowało już tankofermentatorach, a nie w otwartych kadziach fermentacyjnych jak wcześniej.

Twórcą strony www.BrowaryMazowsza.pl udało się zdobyć oryginalne receptury i dokumenty dotyczące tego piwa. Można je ściągnąć w plikach PDF klikając na poniższe linki. Mamy nadzieje, że z ich upublicznienie pomoże zachować pamięć po tym unikatowym piwie. A być może w przyszłości przy pomocy tych materiałów piwowarzy domowi lub browary rzemieślnicze podejmą próbę odtworzenia tego słynnego piwa, oczywiście dokładając do tego należnego mu szacunku.

Dokumenty dotyczące piwa Porter Warszawski:
Instrukcja Technologiczna Produkcji Piwa Porter rok 2003
Zestawienie Wymagań Granicznych Przy Produkcji Piwa Porter rok 2001

"Browar Warszawski. Koncepcja Zagospodarowania Terenu przy Ulicy Grzybowskiej". Niezrealizowane plany z prawdopodobnie lat około 2000-2003
Plansza 1
Plansza 2
Plansza 3
(powiększanie plansz Ctrl+ , pomniejszanie Ctrl- )